Dobít si energii se někdy zdá prakticky nemožné. Opak pravdou, a proto se s vámi podělím o 5 tajných tipů na získání energie v praxi…

Dcera je (zase) nemocná

No, skvělý. V sobotu přijela ze své první přespávací skautské výpravy nejen spokojená a unavená, ale taky s velkou rýmou a kašlem. V pondělí bylo naštěstí volno, a tak si říkám: „Třeba se to za dva dny spraví.“

Nespravilo.

Zrušila jsem práci na celé úterý, a ráno jsme vyrazily k doktorce. Můj muž odpoledne odjel na služebku, takže plán byl být u doktorky brzo, potom se stavit na nákup a zbytek dopoledne udělat aspoň něco do práce, než muž odjede.

Haha. U doktorky zkysneme do půl jedenáctý. Po nákupu půl hodiny popojíždím po městě a hledám, kde zaparkovat. Jen co konečně dorazím domů, už abych začala vařit oběd.

Ne, nebyla jsem otrávená. Stalo se to, co se mělo stát. Být otrávená opravdu nepomůže.

Tajný tip na získávání energie číslo 1:

Je všechno „na kulové“? Mění se vaše plány? Všechno se s…? Začínáte být otrávení? Hm. Můžete situaci změnit, něco s ní udělat? Ano? Pak to udělejte.

Ne? Pak nebuďte otrávení. Pokud s tím nemůžete nic dělat, být otrávená fakt nepomůže. Vůbec.

Každý den je jiný, a vlastně stejný

Vařím. Soustředím se na čas s dcerou a nechávám jí hňoucat mleté maso s kořením, i když jí to trvá třikrát déle než mě.

Tajný tip na získávání energie číslo 2: 

Vaříte oběd? Vařte oběd. Jíte? Jezte. Jdete po parku? Jděte po parku. Buďte tam, kde jste. Dělejte to, co děláte. Buďte v přítomnosti. Buďte. 

To je jeden ze základních mindfulness přístupů (a mindfulness je dneska sexy, ne?) – a opravdu funguje. Dlouhodobě zvyšuje hladinu vaší životní energie. 

Ne, nemusíte to dělat vždycky. Mně osobně to pomáhá ve dnech, kdy je všechno divné a mohlo by se zdát, že je to všechno „na kulový“. Přítomnost je fajn. 

A do toho dvakrát típám telefon – volá mi Martin, šéf KOUČ NA DRÁTĚ. Ne, teď s ním nechci mluvit, nemám na to náladu, kapacitu a ani chuť. Když volá v krátké době po druhé, říkám si, že to musí být fakt naléhavé – a stejně mu to típnu.

Tajný tip na získávání energie číslo 3: 

Ne, opravdu nemusíte zvedat vždycky telefon. Stejně, jako ho ostatní nemusí brát vám. Dnešní doba digitální z nás učinila 24-hodin-dostupné-stroje.

NE! Toto jsou vaše hranice. Vaše volba. A ano, telefon lze i típnout. Případně, pokud vám to přijde blbé, můžete ho jen nezvednout. Nechat zvonit.

Volající si může klidně myslet, že zvonění jen neslyšíte. Výsledek je stejný – vy jste si pohlídali hranice. A může to pro vás být snazší.

Dělat nebo nedělat?

Dopoledne jsem z aktivit do práce neudělala vůbec nic. Nový plán: Po obědě vyprovodit muže. Uvařit mu kávu s láskou do našeho oblíbeného cestovního hrnku – zkoušeli jste už někdy kávu s láskou? Je to fakt skvělý recept! Pustit dceři pohádky, klidně dvě dlouhé za sebou, a konečně udělat něco do práce.

Dodělávám oběd, za který sklidím ovace (špagety rulez – jestli máte malé dítě, tak víte, že špagety jsou nejlepší jídlo na světě), vařím kávu s láskou, pouštím pohádku – A SAKRA!

Ajajajajaj.

TEĎ je ten čas sednou honem k práci, a „odlít“ toho co nejvíc. Konec konců pohádky nejsou nekonečné. No, mohou být, ale to mi moje matkovská čest a starost nedovolují.

Takže TEĎ je ten čas. Šup šup do tvoření.

A MNĚ SE NIC NECHCE!!! ALE VŮBEC!

Nechce se mi volat Martinovi zpátky. Určitě z toho poplynou nějaký trable, když mi volal 2x za sebou. Nechci to slyšet. Nechci to řešit.

(Eh, vidíte to? Vidíte, co mi dělá hlava??? Martin z KND mi klidně 2x za sebou mohl volat proto, že získal skvělou obrovskou zakázku, ale já už číhám na trable. Děsivé, že?)

Nechce se mi sednout k počítači a psát e-maily. Nechce se mi psát tenhle článek, nevím o čem. Nevím, jak mám psát článek o energii, aby nebyl stejný jako tenhle, co už jsem napsala.

Nechce se mi dělat účetnictví.

Nechce se mi nic.

Kecám.

Chce se mi sednout, uvařit si kafe a číst si Hru o trůny. Čtu teď Střet králů, a je to děsně napínavý. Arya utíká z Králova přístaviště…

Takže co udělám? 

Schválně, než budete číst dál, řekněte si, co si myslíte, že jsem udělala. Jsem totiž hodně dobrá!

Uvařila jsem si kafe, nastavila jsem měřič času na 10 minut, řekla jsem dceři, ať po mě 10 minut nic nechce, že maminka má pauzu, a vzala jsem si Hru o trůny.

Protože se mám ráda. Protože jsem na sebe laskavá. A protože i když jsem nahlas nadávala, že jsem ten den „ještě nic neudělala“, vím, že to není pravda.

Udělala jsem snídani, vzala jsem dceru k doktorce, nakoupila jsem, přivezla a odnesla nákup, zaparkovala auto (to je u nás obzvlášť nadstandardní výkon), uvařila jsem oběd a kafe s láskou. A to všechno v pohodě, s energií a úsměvem. No, skoro.

Takže jak jako že jsem NIC neudělala? Udělala jsem toho spoustu a zasloužím si kafe a pauzu s knížkou.

Tajný tip na získávání energie číslo 4:

Pokud trpíte podobnou výzvou jako já, a máte pocit, že si žádný odpočinek nezasloužíte, ze začátku mi pomáhala technika nejlepšího přítele.

Představte si ve své situaci někoho, koho máte fakt rádi. Funguje to s nejlepší kamarádkou, nebo třeba s dítětem, někdy s partnerem… vyzkoušejte.

A podívejte se na to, co byste doporučili jemu. Taky byste mu řekli, že si žádný odpočinek nezaslouží, a ať kouká makat, když ještě nic neudělal?

Uvidím, jak se budu cítit po pauzičce.

Cítím se dobře. Jsem hrdá, že jsem si to dovolila, a zároveň si sama před sebou udržela hranice – řekla jsem si 10 minut, tak 10 minut.

Potřebuju zvednout energii!

Ale moc se nezlepšil ten stav, že se mi nic nechce.

Pošlu svou pozornost, myšlenky (=energii) do tématu energie. Co bych doporučila své klientce? Co mi pomáhá? Co potřebuju, abych zvedla svou energii, a nakopla se do akce?

Potřebuju akci!

Potřebuju jít ven.

Jenže tady mám dceru.

Takže jí pouštím pohádku a domlouvám se s ní, že jdu na čtvrt hodiny ven. Jen tak, kousek, do parku a zpátky. A rovnou ve dveřích vytáčím Martinovo číslo. JDU DO AKCE. Udělám si to pro sebe tak příjemný, jak to jenom jde (jdu ven!) a telefonuju.

Vyřídím hovor a vracím se domů. Jsem rozhýbaná, myslím tím fyzicky. JDU. Hýbu se. Sedám k počítači, a rovnou začínám pracovat. A už to frčí…

Tajný tip na získávání energie číslo 5:

Zatuhli jste? Nic se vám nechce? Rozhýbejte se! Myslím tím fyzicky. Jděte se projít.

A jestli nemůžete, třeba to vaše dítě nedává tak dobře jako moje, tak si zatančete. Přijde vám blbý jen tak tančit? Hm, tak to samo o sobě už stojí za zamyšlení, ale to je zase na jiný článek.

Tak si prostě jen zaskákejte, zacvičte, cokoliv! Mně někdy pomáhá i vzít vysavač a vysát celý byt. Rozhýbu se tím (kdo tvrdí, že uklízení není pohyb, nikdy neuklízel!), a ještě mám dobrý pocit z toho, že jsem uklidila:-)

Takhle vypadá můj běžný den.

Znám se.

Vím, co potřebuju, a neustále se učím si to dodávat.

Učím se umět si říkat „Dobře JÁ!“.

A učím to i svoje klientky.

V červnu budu garantkou tématu energie v sebepoznávacím programu KND s příznačným názvem „Dobře JÁ!“. Kromě mě program vytváří další báječné kolegyně a kolega– Lenka Šťastná, Nikol Janovská a Martin Kunt.

V programu získáte spoustu nástrojů na život. Na život, v kterém si budete umět říkat „Dobře JÁ!“. Rozhodně si to řeknete s naším programem. Srdečně vás zvu!

Linda Horčičková

Somatická koučka a průvodkyně doprovázených poutí