Ráda bych se tu s vámi podělila o synergii, kterou jsem pocítila, když jsme se společně s koučkou Hankou Ryšavou poprvé sešly a diskutovaly nad obsahem webináře zdarma s názvem „ENERGIE jako životní motor?“.

ENERGIE jako naše palivo…

Když se v KOUČI NA DRÁTĚ vymýšlel název, nebyla jsem u toho. Proto necítím, že je úplně „můj“. Tedy necítila jsem to do chvíle, než jsme se sešly s Hankou a snad první věta, kterou mi Hanka řekla, bylo „Bez energie prostě nikam nedojedeš“.

A měla mě. Tedy… název mě dostal. Tato věta mě dostala. Cítíte v tom taky to ultimátní moudro?

Doba je taková, že většina z nás víc nebo míň někam spěchá. Stále někam běžíme, máme plné kalendáře, diáře, e-maily a Whatsappy, máme rodiny, děti, školy, školky, práce, druhé práce, domácnost, kamarádky, kamarády, fitka, auta, dovolené…

… a víte, co taky všichni máme?

Sami sebe.

Trochu na sebe zapomínáme, že? A na to, že „Bez energie prostě nikam nedojedeš“.

Bez prevence to nepůjde…

Zatímco Hanka se bude na webináři zabývat tím, kde všude nám utíká energie – a co s tím, (a víc nenapíšu, protože nechci mluvit za Hanku – můžete si to poslechnou na webináři přímo od ní). Já o životní energii přemýšlím víc v „preventivním módu“. 

Co takový „preventivní mód“ znamená? Skládají se mi v něm dvě zásadní proměnné, kterým se (mimo jiné) chci na webináři věnovat já.

První proměnná: 

Jak se naučit žít, aby mi energie neustále nedocházela? Jak se naučit odpočívat/čerpat energii preventivně, aniž bych si na její doplnění vzpomněla až ve chvíli, kdy padám vysílením?

Můj oblíbený psycholog Marek Herman jednou v nějakém pořadu vyprávěl historku, která také trefně používá metaforu motoru, stejně jako název našeho webináře. Pravda, v trochu jiném kontextu, ale k prevenci totálního vyčerpání se sem ta historka výborně hodí.

Bylo to nějak takto… člověk sedí v autě – jede daleko, a má čerstvě natankováno. A jak člověk jede, ukazatel množství paliva v nádrži pomalinku klesá, ale nádrž je velká a člověk jede dlouho… Tu a tam mrkne na kontrolku, ale trvá hodiny, než rafička překročí polovinu nádrže. A polovina – to je přece ještě dost.

Jede a jede, kochá se krajinou, telefonuje (má handsfree), vzteká se, směje se. Koukne na stav paliva, který stále klesá. Začne si říkat, že by bylo fajn někde dotankovat, ale má to čas… Pak blikne rezerva. U příští benzinky chce zastavit. Jenže ta se mu zdá moc drahá, a na té další dělají hnusné kafe. A tak jede dál.

Pak najednou motor škytne a auto zastaví. Pomaličku setrvačností doplachtí na krajinici, a dál už ani o metr. A chobot (to je můj oblíbený Markův výraz pro takového…člověka), takže chobot zírá na ukazatel paliva, který je na nule, a nechápe, jak se to mohlo stát. Vždyť to hlídal…

Že se poznáváte?

Ať už se vám něco podobného někdy stalo, nebo ne, asi si dovedete představit, že získat někde palivo a znovu uvést motor do chodu bude mnohem náročnější, než kdyby chobot včas (možná preventivně) palivo dočerpal do plné. Bude pravděpodobně muset volat na pomoc nějakého kamaráda nebo člena rodiny.

Nebo by mohl dostopovat s kanystrem na nejbližší čerpací stanici a zpátky. Možností má spoustu, ale všechny každopádně zaberou víc času, víc energie a možná budou muset zahrnout i další osoby jako podporu.

Překlopení Markovy historky na vaše běžné hospodaření s životní energií nechám na vás. Děkuji ti, Marku.

Druhá proměnná :

Zpět k druhé proměnné, kterou podle mě zahrnuje „preventivní mód“ myšlenek a úvah o životní energii.

Být unavená je NORMÁLNÍ, a nebýt ve výkonu je NORMÁLNÍ. Naše civilizace nás učí, že odpočinek je „promrhaný čas“. Že čas, kdy nic neprodukujeme, nic nevytváříme, je méně hodnotný.

Milý čtenáři, milá čtenářko, dovol mi zvolat: „To je ale blbost!“

Na webináři vám ukážu jednoduchá graf, vlastně je to jen taková čára, která krásně ukazuje, co to znamená, když vypadneme ze 110% nasazení a najednou nemáme energii. Co to znamená, když nám chvíli nejde tvořit. Co to znamená, když nám nefungují ani obvyklé nakopávací strategie, ani kafe.

Ukážu vám, že je to normální.

Pozor, past!

Ano, je to normální, ale nesmí se z toho stát alibismus.

Já se pomalu učím ve svém životě rozlišovat preventivní doplňování paliva od prokrastinace. Můžete taky. Můžete s námi na webináři.

Pomůžeme vám nechytit se do pasti, a to ani do pasti výkonu a ani do pasti alibistického flákání se. 

Ono to souvisí všechno se vším… tam, kde je vize (viz první KND webinář v roce 2023), tam, kde jednáte v souladu se svými hodnotami (rovněž odkazuji na minulý webinář), tam se energie snáze doplňuje, méně se prokrastinuje a zaslouženěji se odpočívá.

A jak to máte s obnovováním energie vy? Víte, kde jsou vaše zdroje?

Na viděnou na webináři „ENERGIE jako životní motor?“,

Linda Horčičková

Somatická koučka a průvodkyně doprovázených poutí