Pořádat anketu o nejoblíbenější roční období v roce, na vítězství podzimu by si vsadil málokdo. Asi by se umístil na předposledním nebo posledním místě vzhledem k tomu, že je spojován s depresí. Sama ho nemám ráda a těch pár dní babího léta, to nezachrání. Podzimní depka ale není skutečnou depresí – spíše pociťujeme určitou sklíčenost a naše tělo má tendenci zpomalit.

Zároveň je podzimní období obecně hektické a letos to vypadá tak, že bude ještě náročnější než ty předchozí. Ze všech stran slyšíme slovo krize – energetická, ekonomická, bezpečností, politická, společenská…

Léky na podzimní depku

Jak už jsem psala na začátku depka není skutečnou depresí. To způsobuje hlavně úbytek světla a s tím související výšší míra produkce melatoninu, který patří mezi nejdůležitější spánkové regulátory. Jedním z hlavních léků na náladu „pod psa“ je dostatek spánku. Naopak nedostatek spánku vyvolává sklony k depresím, k pocitům tísně, k problémům s pozorností a s pamětí.

Mezi další léky na patří obyčejný úsměv, pohyb, meditace, čas s blízkými a odstřihnutí se od televize, internetu a sociálních sítí. Náš endokrinní systém začne vylučovat hormony štěstí, i když to v první chvíli vůbec necítíme.

Nejen pro mě je ovšem tím nejlepším lékem na podzimní depku, četba knih…

Inspirativní kniha – pomocník na náladu „pod psa“

Na podzim toho přečtu nejvíce. Nevymlouvám se a neprchám do víru velkoměsta za jinou zábavou. Zkrátka raději zůstanu doma a čtu. S hrnkem čaje, kávy nebo svařeného vína se zachumlám do peřin a začnu číst a často čtu tak dlouho, že se pak musím krotit…

Každá kniha je totiž přínosem a nemusí nutně jít o knihy o osobním rozvoji. Už jen to, že na okamžik nekoukáte na monitor počítače nebo telefonu, je na prvním pohled malým krůčkem k překonání podzimní nálady, ale v důsledku může být tím prvním impulsem k tomu, že budete mít radost ze života za každého počasí. Právě skrze četbu knih (nejlépe pravidelnou) můžete relativně snadno rozvíjet svou odolnost vůči úzkostným stavům, trénovat svou pozornost a pamět.

V tomto článku vám představím svůj výběr čtyř knih na špatnou náladu a pátou knihou je tip od originální koučky Nikol Janovské.

Natálie


Podzimní depka: knihy, ke kterým se stále vracím

Od A do Z – Souhrnné vydání nejlepší povídek. Svazek 1 – Roald Dahl

S díly Roalda Dahla mě seznámil můj táta a byla to láska na první odstavec. Tento britský spisovatel s norskými kořeny se proslavil svými dětskými knihami, z nichž zřejmě tou celosvětově nejproslulejší je „Karlík a továrna na čokoládu“. Osobně mám nejradši „Matyldu“, která se jako batole naučí číst. Postupně dojde k závěru, že její rodiče a bratr jsou hloupí…

Roald Dahl vynikal v jednom pro spisovatele snad nejobtížnějším žánru. Jde o tvorbu povídek. Neznám žádného jiného autora, který na několika stranách dokáže vylíčit tak uvěřitelné postavy a vystavět originální zápletku. Mistr pointy a nečekaných zvratů – to vše okořeněné inteligentním i černým humorem.

Každá z povídek je jiná. Že není radno si hrát s osudem, že ne každá pomsta může být sladká, že i ty nejlepší úmysly se vám mohou vymstít, že sázka na jistotu není vždy cestou k úspěchu… Jedno však mají společné, velkou míru empatie k člověku a k jeho chybám. Či k lidství jako takovému a existuje i Svazek 2

Slova, která jsem si přál napsat sám – Robert Fulghum

Knihy Roberta Fulghuma čtu od střední školy. Mou první přečtěnou knihou, byla ta autorova asi nejslavnější, a to „Všechno, co opravdu potřebuji znát jsem se naučil v mateřské školce“. Ano, v životě „si vystačíme“ jen s tím, co jsme se naučili v mateřské školce. Zmíním několik pravidel – o všechno se rozděl, hraj fér, nikoho nebij, před jídlem si umyj ruce…

Pokud jste jí ještě nečetli, s chutí do toho. Jde o vskutku nadčasové dílo, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Nicméně já vám chci představit jinou ne příliš známou knihu. Už poprvé mě titul více než upoutal, protože jako osoba snící (a snažící se) o kariéru spisovatelky, jsem si několikrát posteskla, že bych ta či ona slova chtěla napsat sama.  A jsem si skoro jistá, že něco podobného vyřkl každý spisovatel nebo spisovatelka.

I v tomto literárním počinu Fulghum pokračuje v odhalování pramenů, ze kterých v životě čerpal.  Každého z nás formují lidé s nimiž jsme se setkali a knihy, které jsme přečetli. To platí i v případě, že se zrovna nepovažujete za náruživé čtenáře. Často si to ani neuvědomujete, ale tyto vlivy ovlivňují vaše vnímání světa více než by se na první pohled mohlo zdát…

Tato kniha je ideální volbou pro sychravé dny, kdy se nechcete bát, ale spíše hledáte dílo co vás bude inspirovat a co vás nenásilnou formou „donutí se zamyslet“. V Fulghumově slovníku prostě nenajdete výraz „podzimní depka“. Nejvíce se mi na knize líbí ta Fulghumova otevřenost a pokora, se kterou vás pustí do svého nejen literárního světa.

Podzimní depka: knihy, které si chci přečíst

Lykke – Meik Wiking

Slovo „hygge“ už jste možná někde slyšeli nebo viděli. Toto dánské slovo vyjadřuje vše co lze spojit s pocitem štěstí a štěstí může vyvolat prakticky cokoliv. Se životním stylem hygge se radujete z každého okamžiku, protože i ta největší drobnost v nás může vyvolat příjemné pocity. Zpomalit, utéct od všednosti, zahnat chmury…

Ne nadarmo jsou Dánové považováni za nejšťastnější lidi na světě, a to za každého ročního období. Nikoho však nepřekvapí, že během podzimu a zimy je hygge styl na vrcholu. Posadit se na pohodlnou pohovku, zapálit spoustu svíček, přikrýt se hřejivou dekou, přivonět k voňavému svařáku v oblíbeném hrnku a číst oblíbenou knihu. Ano, opakuji se, ale toto praktikuji tak od 14 let a jen jsem nevěděla, že je to hygge. Podzimní depka nemá šanci

Rozruch okolo dánského přístupu způsobila nebo více umocnila kniha „Hygge – Prostě šťastný způsob života“. Upřímně mě každé trendy slovo vlastně odrazuje a působilo to na mě jako návod, který přece všichni známe. Nicméně v druhém díle se autor vydává do světa a definuje šest klíčových faktorů, které ovlivňují vnímání štěstí v různých kulturách. To mě v návaznosti na dnešní dobu, kdy jsem obklopena černými myšlenkami, zaujalo.

O smyslu života: V každé krizi se skrývá příležitost – Viktor Emil Frankl

O knize tří přednášek Viktora Frankla z roku 1946 jsem slyšela několikrát a naposledy od našeho zakladatele Martina Kunta. Samotný název prozrazuje, že soubor Franklových myšlenk je stále aktuální. Smysl života hledáme s větším či menším úspěchem neustále…

Avšak v období krize je toto naše snažení logicky složitější. A lze vůbec v krizi hledat smysl!? Osobně se domnívám, že ano. Je to takový ozdravný proces a vždy jsem ke krizi přistupovala jako k příležitosti k růstu.I díky koučinku jsem možná odolnější, ale tak jako tak mi někdy dochází síly a mimo jiné na mě „padá podzimní depka“.

Přesto krize je doopravdy přirozená – něco končí a něco začíná. A prakticky skoro vždy nám to nové přináší změnu k lepšímu. Navzdory tomu, že dva roky prožíváme jednu krizi za druhou, život má smysl. Bez ohledu na to, zda zažíváme bídu, smrt, utrpení, nemoc nebo nepřízeň osudu. Je jen na nás, jak budeme v různých situacích reagovat a jak k nim budeme přistupovat…

Tip od KOUČKY

Síla klidu. Transcendentální meditace – Bob Roth

Tahle knížka mě v knihkupectví zaujala svým názvem, protože jako správný fanda osobního rozvoje vím, že právě klid je základem naší spokojenosti. Kniha pojednává na cca 150 stranách o přínosech tzv. transcendentální meditace, jejímž velkým fandou autor je. Bob Roth objevil její přínosy před mnoha lety. Jako vrcholový manažer byl všechno, jen ne stoupence meditace a jiných alternativních metod.

Nicméně účinky tohoto specifického druhu meditace ho ohromily, stejně jako mě, když jsem knihu četla. Nejvíc mě zaujalo, když popisoval konkrétní příklad, kdy měl za sebou noční let, byl neskutečně unavený a čekal ho další náročný pracovní den plný schůzek. Dvacetiminutová meditace v taxíku cestou z letiště a znovu se cítil nabitý a úspěšně zvládl zbytek dne.

Další věc, která je na tomto druhu meditace velmi lákavá je to, že je údajně dle slov autora neskutečně jednoduchá a nevyžaduje žádné značné úsilí. Má to jen jeden malý háček – musíte si zaplatit kurz této meditace, na kterém vám předají kompletní know-how a vaši osobní mantru, na které to celé stojí.

Nevím, jak vy, ale mě to nesmírně láká a vidím to tak na 90 %, že do kurzu investuji a budu si užívat skvělé benefity, které z toho plynou. Pro zajímavost, tuto meditaci praktikuje řada známých osobností a hollywoodských herců. Tak to už musí být něco.