V minulém měsíci jsme spustili rubriku s výběrem inspirativních knih od KOUČŮ NA DRÁTĚ a našeho organizačního týmu. Existuje tolik titulů napříč žánry a nemusí jít nutně jen o publikace o osobním rozvoji, které inspirují…
Knihy s jejichž pomocí se dokážeme smát, i když nám není zrovna do smíchu. Skrze ně se můžeme přemístit kamkoliv na světě, dozvíme se nové informace, získáme sebedůvěru nebo se „jen“ podíváme na život očima autora a dostaneme podnět pro životní změnu…
Zkrátka jsou prakticky neomezený zdrojem inspirace. Z knih čerpají i koučové během svého výcviku a po něm. Jak již bylo řečeno získáním certifikátu (podobně jako absolvováním koučovacích sezení) ta CESTA za spokojeným a naplněným životem, nekončí.
Společně s KOUČI NA DRÁTĚ jsme proto pro vás opět vybrali inspirativní knihy, které vám mohou pomoct s nalezením té vlastní CESTY…
Natálie a KOUČOVÉ NA DRÁTĚ
TOP 3 inspirativní knihy
Kdo: Martin Kunt
Co: Pět jazyků lásky – Gary Chapman
Proč: Kniha Pět jazyků lásky od Garyho Chapmana vychází z jeho dlouholeté praxe. Vypozoroval, že každý člověk vyjadřuje lásku trochu jinak. Pokud neznáte „jazyk lásky“ svého partnera a on váš, pak si oba můžete myslet… „Já ho/jí zahrnuji láskou a on(a) nic…“
Je to, jako byste partnerovi vyjadřovali lásku svahilsky nebo starou sumerštinou… Gary Chapman pojmenoval 5 jazyků takto: SLOVA UJIŠTĚNÍ, POZORNOST, PŘIJÍMÁNÍ DARŮ, SKUTKY A SLUŽBY, FYZICKÝ KONTAKT.
Kniha vám pomůže zjistit, jaký jazyk je váš primární a napoví, jak toho využít v reálném životě…
Podle mě Pět jazyků lásky patří mězi inspirativní knihy a měl přečíst každý, komu na jeho vztahu skutečně záleží.
Kdo: Jana Dragová
Co: Z deníku kocoura Modroočka – Josef Kolář
Proč: Moje nejoblíbenější knížka je knížka mého dětství, ze které mi pravidelně četl můj taťka. Je to knížka „Z deníku kocourka Modroočka“. Tuhle knížku jsem jako dítě milovala a dlouho jsem se k ní vracela. Krásný příběh a úžasné ilustrace.
Mám pocit, že mě tahle knížka ovlivnila po zbytek života. Zde se zřejmě poprvé objevila moje slabost, pro modrooké zástupce opačného pohlaví:-)
Kdo: Karol Proschinger
Co: Murder By The Book – Susanna Gregory
Proč: Poslední dobou nečtu. Vím, že je to špatně, tu zálibu jsem miloval. Kdekoliv a kdykoliv. U ranní kávy, na nádraží nebo letišti.
Poslední dobrá knížka, kterou si pamatuji je velmi nestandardního žánru: historická kriminálka. Autorkou je Susanna Gregory, policajtka, která se po úspěšné kariéře v policejním sboru v Leeds rozhodla vystudovat historii a skončilo to doktorátem z Cambridge.
Kombinace osobních zkušeností se zločinem a studia historie někomu připadá zvláštní a je tomu tak. Snoubí se tam však dva moje koníčky a čtení je to opravdu poutavé.
Matthew Bartolomew, lékař v Cambridge čtrnáctého století, pouze několik let po poslední epidemii moru je trochu mimo svoji dobu. Striktně dodržuje hygienu (jak je to jenom možné v roce 1360), vzdělává se, je humánní a má talent pro dedukci. Bydlí v klášteře vedle svého souseda, benediktínského mnicha Michaela, který nemůže být větším kontrastem. Bratr Michael (ne)trpí nadváhou, hlávkový salát považuje za jed a koupe se oblečený v habitu. Jednou za rok. Má však brilantní logické myšlení a kupodivu nesmírnou fyzickou sílu.
Atmosféra středověkého města, kde františkánští mniši popíjí víno v hospodě a denně se utkávají s dominikánskými v krvavých rvačkách, kde není nouze o temné násilí a šokující zvraty je prostě toxická. Doslova.
Vynikající příběhy, historicky korektní fakty, překvapivé zápletky a naprosto nečekané rozuzlení. Sex, alkohol, násilí, chudoba, epidemie. Na druhé straně humor, humanita, naděje, víra. Něco mi to připomíná;-) Člověka až překvapí, jak málo se lidská komunita změnila za posledních 680 let.
Už jenom psaní těchhle řádků mě vyprovokovalo k pošilhávání po čtrnácti svazcích kvalitní četby, která zapadá prachem v mé knihovně.
Loučím se, jdu číst…