Na začátku vám položím na jednu provokativní otázku: Umíte nic nedělat a být neproduktivní? Tahle otázka pro vás možná je jako červený hadr na býka, ale neptám se na to jen tak pro nic za nic, že bych vás chtěla nakrknout. Umění nicnedělání je totiž v dnešní době tak trochu ztracenou dovedností. Tato schopnost je přitom pro naše zdraví a spokojenost, nesmírně důležitá.

Produktiva není vše

Až příliš často bohužel vidím, že využíváme doslova jakoukoliv volnou chvíli k nějaké produktivní aktivitě. Vidím to kolem sebe neustále. Lidé čekají na tramvaj a hned automaticky berou do ruky mobil a už sjíždějí sociální sítě, sledují zpravodajství nebo si s někým píší a odpovídají na maily. Mezi tyto tzv. produktivní činnosti ale patří i poslouchání audio knih a podcastů, čtení knih nebo sledování filmů a seriálů… Ač se to tak na první pohled nezdá, všechny tyto aktivity nejsou pro váš mozek vůbec odpočinkové. Stále při nich totiž vyvíjí značnou aktivitu, a prostě nemá klid.

Umět „jen tak být“ totiž znamená sledovat a vnímat celou svou pozorností a bytostí své okolí. Vědomě se na chvíli zastavíte a rozhodnete se, že nevytáhnete mobil, abyste se podívali na to, kdo vám píše, jestli náhodou nemáte zmeškaný hovor… Místo toho, než přijede tramvaj, budete sledovat svoje okolí a to, co se kolem vás děje.

Zaměřuji pozornost na ostatní lidi kolem, projíždějící auta, nebe, stromy kolem mě, které jsou teď na podzim krásně barevné. Třeba si i všimnu, že si vysoko nad mými hlavami hrají 2 ptáci a radostně plachtí oblohou. Osobně miluju si všímat detailů na budovách kolem mě. Zjistila jsem totiž, že když člověk trochu zvedne hlavu, tak občas s úžasem zírá, jak krásné jsou fasády některých domů.

Náš mozek potřebuje volno

Tohle všechno jsou detaily, kterých si nevšimnete, pokud budete „produktivní“ a zahledění do svého mobilu. Umění lelkovat může třeba vypadat i tak, že si v klidu domova na 3 minuty lehnete na gauč a budete sledovat pokoj, strop, nějaký detail uvnitř či venku za oknem. Prostě dáte svolení sobě a svému mozku, aby 3 minuty nic zvláštního nedělal. Klidně si na ty 3 minuty můžete nastavit stopky, pokud je to pro vás na začátek moc velká výzva. Důležité je, že svému mozku tyhle volné chvilky dopřejete.

On totiž zoufale potřebuje stopku a tyhle okamžiky skutečného nicnedělání. Neurovědci už v roce 2014 potvrdili, že náš mozek je čím dál víc přehlcen všemi informacemi a vjemy, které nestíhá zpracovat! Hrne se toho na nás odevšud opravdu hodně a náš mozek to jen velmi těžko zvládá všechno pořádně zpracovat. To jsou přesně ty chvíle, kdy máme pocit, že nám asi vybuchne hlava. A co děláme my? Místo toho, abychom si dali pár chvil klidu, už zase se díváme na mobil a zásobujeme mozek dalšími vjemy, informacemi, úkoly k vyřešení.

Proto jsou okamžiky lelkování a nicnedělání pro mozek tak důležité. Během nich totiž probíhá v hlavě třídění a zpracování všech těch kvant informací… Kromě toho se během nicnedělání upevňuje naše paměť a vylepšuje se proces učení. Informace tak zkrátka v našem mozku „zapadnou“ na to správné místo, odkud si je můžeme mnohem snáze vybavit.

Velký bonus nicnedělání

Je tady ale ještě jeden velký a z mého pohledu velmi zásadní benefit, který má nicnedělání na zdraví mozku. Probouzí naši kreativitu a umožňuje, aby se vynořily i nápady, které by jinak nepřišly. Ne nadarmo se říká, že pokud chcete přijít s nějakou skutečně inovativní myšlenkou či nápadem, málokdy to k vám přijde v průběhu cíleného přemýšlení o daném problému. Sama to znám velmi dobře. Velká řada nápadů ke mně pravidelně přichází při sprchování nebo na procházce, kdy nic nedělám a jen si užívám krásu přírody.

Celá krása tohoto nicnedělání tkví i v tom, že to není něco, co by bylo časově náročné. Nejedná se o žádný luxus pro vyvolené, kteří mají času habaděj. Jak už jsem zmínila, stačí i 2 či 3 minuty denně. Takže výmluva na nedostatek času tady vážně neobstojí. Navíc díky těmto krátkým chvilkám dosáhnete větší efektivity, než bez nich. Takže: je pro vás důležitější vaše zdraví a psychická pohoda, nebo si radši vyberete falešnou údajnou „produktivitu“? Je to jen na vás.

Hodně zdaru a nicnedělání a zdravému mozku zdar!

Nikol Janovská