Cítíte se občas nebo dokonce často nas*aní?

Tak to s vámi soucítím. Ty časy jsem zažíval také… Často jsem si neuvědomoval původ té emoce ani jsem ji správně nepojmenoval. On to totiž může být vztek, strach, smutek, lítost apod. Buď jsem vybuchnul a ublížil někomu jinému nebo jsem to potlačil a ubližoval sám sobě. Naštěstí je to dávno a už na to jen vzpomínám. Osvojil jsem si několik schopností, které nyní přeji každému.

Máte-li pár minut, můžete si přečíst, jak to probíhalo

  1. Začalo mi to vadit a uvědomil jsem si, že bych s tím měl něco dělat. 

Nechtěl jsem ubližovat svému okolí, natož sobě. Potlačené emoce se totiž v těle hromadí jak v kyblíku. A když je jich moc, tak kyblík přeteče nebo praskne. Ve smyslu lidského těla to může znamenat nemoc, syndrom vyhoření nebo i sérii úrazů.

  1. Uvědomil jsem si, že za své emoce si můžu sám. 

Kolem sebe jsem měl tak maximálně spouštěče, ale to, jak jsem se cítil, bylo na mě – OHROMNÝ AHA MOMENT! Tady se to začalo otáčet…

  1. Přišel nával “sebe-vědomí”. 

Byl jsem si vědom sám sebe a věděl jsem, že své emoce umím zpracovat zdravě. Zpočátku se mi to dařilo na každý pátý pokus, ale věděl jsem, že jsem na správné cestě. Motivace byla jasná. Chci to umět na 100%

  1. Četl jsem seberozvojové knihy, navštěvoval kurzy a webináře a utvrzoval se v tom, co dělám. 

Naučil jsem se různé techniky a vnímal svůj progres každým dnem. Celkem přirozeně jsem zjišťoval, jak se zbavit stresu a cítil se čím dál víc v pohodě. Odrazilo se to v práci i doma.

  1. Postupně jsem zjistil, že už ta cesta je cíl

A rozhodl jsem se své poznatky, zkušenosti a znalosti sdílet s ostatními. Obrovským pomocníkem na mé cestě byl kouč, respektive koučka. Návod na sebe máme totiž všichni v sobě. Jen ho neumíme číst.

No, a kouč je ideální parťák na učení. Třeba návodu na sebe – každý z nás je expertem na vlastní život!

Martin Kunt, zakladatel platformy KOUČ NA DRÁTĚ