Krátce k základním podobám MOTIVACE

Může být pozitivní (když chcete něco dokázat) i negativní (když se potřebujete zachránit), je vnější (třeba peníze nebo uznání) a vnitřní (např. zvídavost, seberealizace, naplnění, radost, altruismus).

Považujme ji za jedno ze základních nářadí k řemeslu NAPLNĚNÝ ŽIVOT. Vnější motivace je něco jako nářadí, které si půjčujete… Nikdy si nemůžete být jistí, že vám někdo to nářadí půjčí zrovna ve chvíli, kdy ho potřebujete.

Pojďme se tedy soustředit na motivaci vnitřní. Tohle nářadí máte u sebe stále. Chcete se s ním naučit zacházet? Psychologové, neurovědci, vizionáři, úspěšní podnikatelé, sportovci, trenéři, koučové. TI všichni motivaci buď studují, popisují, probouzejí nebo jí mistrně ovládají. Z jejich výstupů se dá shrnout následující…

Klíčovým slovem tohoto „nářadí na život“ je PROČ?“

Rozumějte otázku „proč?“, kterou je třeba si klást, máte-li něčeho dosáhnout. Kladete ji vždy sami sobě. Pokud vám odpověď nedává smysl, motivace nefunguje. Důležitou hodnotou v této části je UPŘÍMNOST. Upřímnost k sobě samému, a to nekompromisní.

Další veledůležitou otázkou je „JAK?“

On se vždycky najde způsob, jen dopředu nikdy nevíte, který je ten správný či dokonce zaručený. Budete se potřebovat rozhodnout. S tím se pojí hodnota DŮVĚRA. Důvěra v sebe samého. Důvěra v to, že to dokážete, že se nevzdáte. Když si nebudete lhát při „proč“, není důvod si nevěřit, co říkáte? S otázkou „JAK?“ se pracuje v průběhu celé cesty za vaším „něCO“. K tomu se ještě dostaneme.

Třetí, naprosto rovnocennou otázkou, je „CO?“

Tím „co“ je myšlen cíl. Ta věc, kterou chcete dokázat.

(Mimochodem, pokud nepotřebujete nic dokázat, nic změnit, nic zachránit, pak motivaci možná ani nepotřebujete, a tím pádem ani číst dále).

S touto částí motivačního procesu je úzce spjata PŘEDSTAVIVOST. Čím detailněji si to své „něCO“ dokážete představit, tím lépe.

To bychom měli triádu klíčových otázek…

Proč? Jak? Co? A triádu hodnot… Upřímnost, důvěru a představivost. Je to naprostý základ, který když si osvojíte, pomůže vám se všemi sabotéry, jež po cestě nepochybně potkáte. Vždy si vzpomeňte na detaily svého CO a PROČ. Během této cesty se vynořují další potřebné hodnoty – TRPĚLIVOST, VYTRVALOST. Pokud vám nebudou fungovat, pak se vraťte ke svému PROČ i CO a znovu si to celé projděte. Možná jste k sobě nebyli naprosto upřímní nebo vaše představivost nebyla dostatečná.

A nezapomeňte, že vás ta cesta, ten proces dosahování vašeho cíle musí alespoň z 80% bavit. Ne nadarmo se říká, že „cesta je cíl“. Proto se v průběhu cesty opakovaně ve svých myšlenkách ke svému PROČ a CO vracejte. Mozek nerozlišuje realitu od představ…

Když vám něco nebude fungovat, změňte způsob provádění potřebných aktivit, změňte jejich pořadí, snižte si náročnost dílčích úkolů nebo si řekněte o pomoc. Jen se nikdy nevzdávejte!

A teď k těm SABOTÉRŮM

Na některé je i motivace krátká, pokud neznáte různé techniky a návody. Například PROKRASTINACE… Již celkem obecně se ví, že mimo jiné na ní zabírá „rozkrájet slona“.

Když slona vidíte před sebou, víte, že ho celého najednou nesníte. Zato když si ho nakrájíte na malé kousky a některé z nich třeba i rozdáte, máte ho za rok snědeného.

Pak jsou tací, co přímo souvisí s vaší osobností a na ty je motivace jako dělaná…

NEMÁTOSMYSL

Jakmile tohle uslyšíte ve své hlavě, věřte, že nemáte správně zpracované PROČ. Možná jste si lhali, aniž byste si to uvědomovali. Možná ten důvod, proč to „něCO“ chcete dokázat, nedává smysl vám, ale někomu jinému…

TONEDÁM

Tenhle neřád sabotér útočí na důvěru. Sebe-důvěru. Pokud jste si dokázali představit svůj cíl do posledního detailu a máte „proč“, které vám dává smysl, pak je dosažení cíle možné. Možná si zkuste odpovědět, čemu na tom nevěříte nebo si vzpomeňte na „něCO“, co už jste dokázali a ptejte se sami sebe, díky čemu…

CONATOŘEKNOU

Sabotér tohoto jména útočí na ty z vás, kterým záleží, jak o vás smýšlí okolí. Stejně si budou myslet, co chtějí. Jednoduše napsané, náročněji k provedení. Nicméně je to fakt. Ať uděláte, co uděláte, nikdy nezaručíte, aby o vás vždy říkali nebo si o vás mysleli to, co vy byste chtěli.

Sabotéři vám neustále šlapou po štěstí. Každý máme své. Jsou si dost podobní, jen se u každého projevují jinak. A pozor, jsou nesmrtelní. Spíš než s nimi bojovat, je účinnější se s nimi dohodnout. Jsou vaší součástí, tak s nimi – se sebou – jednejte laskavě a zároveň pevně. To jsou další důležité hodnoty související s vaší motivací – LASKAVOST (v tomto případě hlavně k sobě) a PEVNOST. Zůstaňte pevní ve smyslu, nenechte se zviklat druhými.

Shrňme si to…

Nastavit si vnitřní motivaci a poznat své sabotéry je o detailech, o pozorování, o vnímání. Nejde to lusknutím prstů (ostatně co ano:), chvíli to potrvá a rozhodně se to vyplatí. Potřebujete být k sobě absolutně upřímní, pevní a laskaví. I vy, chlapi☺

Možná si teď říkáte, no dobře, je to důležité… To nářadí na život. Ale jak to mám vlastně udělat? Jak mám objevit všechny své sabotéry? Jak mám nastavit svou motivaci?

Můžete si přečíst knihy, sledovat videa, poslouchat podcasty, a z nich se to naučit. Nebo využít na míru šitých aktivit, kterých bude asi celá řada…

Jednou z možností je registrovat se do programu „DOBŘE JÁ“. Spolu s MOTIVACÍ vás naučíme pracovat i s dalším nářadím… VIZÍ, HODNOTAMI a ENERGIÍ.

Považuji je za základy. Stejně jako dům bez pevných základů může lehce spadnout, může i váš život spadnout do stereotypů, frustrace, nepohody.

Martin

životní kouč, inspirátor