Když jsem dnes měnil struny na kytaře, protože mi jedna praskla, tak jsem si uvědomil tu nádhernou paralelu mezi ŽIVOTEM, KYTAROU A KOUČINKEM. Možná už to někdo někde napsal, přesto si to dovolím napsat svými slovy, tak jak mi to přicházelo.

Náš život je jako kytara…

Nádherné dřevo, plné nekonečného potenciálu, který z něj dokáží vytáhnout ty správné struny, když jsou dokonale naladěné. V přeneseném slova smyslu hodnoty, které v životě máme, a role, kterými v životě jsme. A struny jsou role, které v životě žijeme a máme.

A o tom jsou 3 klíčové paralely:

1. Můžeme být sebelepším hráčem, ale když struny nejsou správně naladěné, můžeme hrát sebe silněji a sebe lépe, stejně kytara nevydá ten správný čistý tón, který ladí uchu posluchače. A tak je to stejné i v našem životě. Když nenalezneme to správné spojení naší jedinečnosti s autenticitou a identitou, tak můžeme dělat sebe větší výkony a pracovat sebe tvrději… Ale stejně nás to za chvíli přestane naplňovat a ztrácíme touhu pro to, co děláme a radost z toho, co děláme.

2. Stačí jedna rozladěná struna a kytara opět nedá ten správný a čistý tón, který bychom rádi z ní vyloudili… Když nenalezneme správnou rovnováhu v jednotlivých rolích, které máme. I jedna rozladěná (třeba nespokojenost v práci, nefungující vztah, neúspěch ve sportu) struna…a ta role, kde nejsme spokojeni, začne v koutě sílit a s přibývajícím časem nám ovlivňuje i ty ostatní a brání v jejich plném žití. Nakonec jí dáváme tu největší pozornost a z našeho života se vytrácí energie, radost a chuť dělat věci navíc. A v neposlední řadě, se to začne projevovat na zdraví.

3. Když jedna struna praskne a vy nemáte po ruce novou, je potřeba i s těmi 5 hrát. Ano, někdy v životě se nám stane, že jedna z klíčových rolí vypadne (konec kariéry ve sportu – úraz, věk; ztráta práce, důchod ……). Pak to vypadá, že se vytratil i smysl našeho života, pro který jsme do té doby žili. Ale to neznamená, že je konec. Jen je potřeba zjistit, jak zkušenosti z té jedné role můžeme přetavit do těch ostatních. Jak je tam plně využít do doby, než prasklou strunu nahradíme novou – stejnou nebo od jiného výrobce. Stejně tak objevíme novou roli nebo se vrátíme do té samé – jen v nové hávu.

A jak do toho zapadá KOUČINK?

Je to právě ten ladící nástroj. Nástroj, který vám pomáhá a ukazuje, jak ideálně využít kytaru vašeho života společně s naladěním vašich strun. A to tak, abyste dokázali plně využít váš potenciál a dary, které vám byly dány. Abyste nacházeli smysl žití a tím vytvořili ve vašem životě rovnováhu.

Ta vám přinese optimální psychické nastavení, které je základem pro dlouhodobé dosahování všech vašich snů a cílů s radostí a nadšením.

Dan Tichý

KOUČ NA DRÁTĚ