Koučem totiž není každý, kdo se Vás ptá… Za uplynulé 2 měsíce jsem měl možnost zažít koučink s přibližně dvaceti “kouči“. A zažil jsem i NEKOUČE…
Co dělá NEKOUČ?
1. nedefinuje Vaše téma
Příklad: Přišel jsem s tématem “Jak efektivně trávit svůj volný čas“. NEKOUČ se toho chytil, zeptal se mě na aktivity, které mě baví, a pak mi navrhl, jestli si nechci koupit houseboat. Aby se cítil jako kouč, vyslovil to jako otázku… Co třeba ten houseboat si koupit, co?
Poučení: Uznejte, že toto není ani trochu inspirativní otázka. Jistě, můžete určité témata otevřít sami, ale koučova práce tkví v tom, aby ověřil, že je to opravdu to TÉMA, které chcete ve skutečnosti řešit. Opravdový kouč se mnou vše detailně probral, a díky jeho postupům jsem si uvědomil, že nejde o efektivitu využití mého volného času.
Kouč mi pomohl mé TÉMA přeformulovat, a nové znění je zde… Co pro mě znamená volný čas?
2. pokládá uzavřené otázky
Příklad: Často NEKOUČE poznáte podle toho, že se Vás ptají na takové otázky, na něž je odpovědí ano, ne nebo nevím. Jako příklad postačí výše uvedená otázka na houseboat. Nebo… Baví Vás lodě? Vyzkoušel jste pronájem?
Poučení: Nepochybně sami cítíte, že podobné otázky Vás nikam neposunou. Pomocí správných koučovacích postupů si přece potřebujete “rozklíčovat” své TÉMA, a nalézt své VLASTNÍ POSTUPY jak ze svého ideálu uděláte realitu.
3. snaží se Vás někam nasměrovat nebo za Vás dělá závěry
Příklad: S jiným koučem jsem chtěl probrat svůj ranní rituál, jehož součástí je i výuka angličtiny. NEKOUČ mi vlastně žádnou otázku nepoložil, a sdělil mi, že si nemyslí, že je pro mě důležité řešit angličtinu, ale spíše bych se měl zaměřit na celý ranní rituál.
Poučení: Kouč za Vás nemá rozhodovat. Má se správně ptát. Ta otázka by mohla znít třeba takto… Co vnímáte jako důležitější? Případně pomocná otázka… Angličtinu nebo celý ranní rituál?
4. podporuje vás bez upřímného zájmu
Koučink je podporující metoda a nekouč si to vysvětluje po svém… Stále vás chválí za každý názor, slovo apod. Můj osobní zážitek byl samé „výborně!“ Naprosto bezdůvodně…
Závěrem uvedu, že s koučem si uvědomujete aspekty, které vám dřív nedošly, vidíte najednou své TÉMA z jiných úhlů… Proto si s každým KOUČEM NA DRÁTĚ na vlastní kůži či spíše mozkové závity ověřuji, že skutečně koučuje.
Ten či onen kouč mi nemusí “sednout” lidsky, jelikož může sednout Vám nebo Vám;-)
Martin Kunt, kouč a zakladatel KOUČE NA DRÁTĚ