Patříte mezi lidi, kteří velmi dobře znají svoje hodnoty a mají jasno v tom, co pro ně znamenají a proč jsou důležité? Nebo jste se dosud nad tímto tématem pořádně nezamýšleli a vlastně ani nevíte, k čemu by to mělo být dobré? Ať už tak či onak, v tomto článku s vámi nasdílím svůj příběh a ukážu vám na vlastním příkladu, jak moc nám může znalost našich hodnot v životě pomoct

Moje cesta k nalezení hodnot

Já sama jsem prožila většinu svého života bez toho, že bych věděla, které hodnoty jsou „ty moje“. Neměla jsem jasně definované, co je pro mě v životě důležité a proč. A teď neberu takové ty obecné věci ve stylu: Chci být zdravá, mít střechu nad hlavou, spokojený vztah a dostatek financí. Tohle chceme v podstatě všichni. Ovšem není to zrovna moc specifické a ani z toho nesálá bůhvíjaké nadšení a energie do života, že?

A tak se není čemu divit, že i já jsem v tom svém životě tak nějak přežívala. Byla více méně spokojená, ale že bych cítila nějaký velký smysl svého počínání, se rozhodně říct nedalo. Až pak přišla z „ničeho nic“ stopka. V práci mě to složilo, moje manželství bylo vyhořelé a já nevěděla, co dál. Cítila jsem, že potřebuju změnu. Z práce jsem tedy po určitém vnitřním boji odešla, našla v sobě odvahu se rozvést a poprvé v životě jsem se opravdu postavila na vlastní nohy.

V tomhle okamžiku jsem konečně našla čas se zastavit, abych si vyjasnila, co že jsou to ty moje hodnoty, a tedy co je pro mě v životě nejdůležitější. Přišla jsem na to, že pro mě osobně je na prvním místě SVOBODA. A najednou mi to do sebe celé zaklaplo. Už jsem viděla, proč jsem se v žádném zaměstnání necítila dlouhodobě spokojená. Proto jsem si v manželství přišla svázaná jako ve svěrací kazajce. Proto jsem nikdy ve skutečnosti nechtěla být mámou a mít děti.

Hodnoty jako kompas?

Jakmile jsem si tohle uvědomila, získala jsem jasný kompas pro svůj život. Jakékoliv rozhodnutí od té doby dělám, tak ho nejdřív nechám projít skrze síto SVOBODY. Pokud by daná věc byla v rozporu s tím, co pro mě znamená svoboda, tak s největší pravděpodobností dané věci řeknu NE. Protože už vím, že je pro mě důležité žít v souladu se sebou. A moje hodnoty navenek vyjadřují to, co jsem hluboko uvnitř já. To, co je mojí přirozeností. Proto je tak moc nápomocné, když se tomuto tématu věnujete a vyjasníte si, které hodnoty jsou „ty vaše“.

Na druhou stranu není třeba to brát nějak fatálně. Každý z nás se mění a je naprosto normální, že v průběhu našeho života se mění i naše hodnoty. Pro někoho byla svoboda důležitá ve 20 letech, ale ve 40 se to změní, a místo toho je pro nás alfou a omegou rodina. To je jen takový příklad, na kterém krásně vidíte, že naše hodnoty nejsou neměnné a vytesané do skály. V dané životní etapě nám však můžou obrovsky pomoct se navigovat vlnami svého života a snáze se rozhodovat o tom, jakým směrem se budeme dál ubírat. 

Vaše cesta k nalezení hodnot

A že nevíte, jak a podle čeho zjistit, které hodnoty jsou ty vaše? Pojďte se na chvíli posadit, možná si u toho i zavřete oči a položte si tuto 1 otázku:

Co je pro mě tak moc hodnotné, že o to v žádném případě nechci přijít? 

Vnímejte, jaké odpovědi se vám začnou v hlavě vynořovat a nijak je necenzurujte. Napište si je na papír a nad každou položkou se znovu trochu zahloubejte. Položte si 1 další otázku:

Chci, aby tahle věc určovala můj život a to, jak moc se cítím spokojený? 

Je dost možné, že u některých položek vám vyplyne, že jsou pro vás sice důležité, ale nechcete, aby se staly kritériem vašeho spokojeného života a rozhodování o něm.

Hodnoty je možné krásně využít i v pracovní a byznysové stránce jako ukazatel toho, co je pro danou firmu nejdůležitější. Dovedu si představit, že to může personalistům příjemně usnadnit práci, pokud se budou během přijímacího pohovoru s potenciálními uchazeči nenásilně zajímat o to, jaké jsou hodnoty uchazeče a do jaké míry jsou v souladu s těmi firemními. Pro zaměstnance jsou pak hodnoty společnosti kompasem při jejich denním rozhodování a komunikaci se zákazníky, obzvlášť v nestandardních či potenciálně výbušných a rizikových situacích, kdy je třeba rychle jednat.

Věřím, že jsem vás inspirovala k tomu, abyste se svým hodnotám jednou za čas věnovali a pravidelně si je zrevidovali. Lépe tak poznáte sami sebe, a to je základem všeho. Protože pokud nevíme, co je pro nás důležité, co vás činí šťastnými, a co nám dodává energii a pocit smysluplnosti, tak jsme v životě tak nějak ztracení. Najít tuhle svou osobitou cestu ze ztracení a nalézt snáze sami sebe vám přitom krásně může pomoct i některý z našich KOUČŮ NA DRÁTĚ.

Těšíme se na vás!

Nikol Janovská