Jak najít sílu ke změně priorit a vytvořit si novou cestu?

Priority: Jak najít sílu ke změně a novému směru?

Priority řešíme každý den a nastavit si správné priority může být těžké, ale bývá ještě těžší je změnit. V dnešní uspěchané době, kdy jsme neustále bombardováni požadavky, úkoly a povinnostmi, tak může být těžké najít sílu pro to, abychom změnili své priority a začali se soustředit na to, co je pro nás skutečně důležité.

Mnozí z nás se proto mohou cítit už jen při pomyšlení na něco nového vyčerpaní, ztracení nebo zmatení. Často pak v hlavě zní otázky typu: „Co vlastně od života chceš? Nejsi spokojený/á s tím, co máš? Nebuď náročný/á, nebuď sobecký/á…“

Jak tedy najít energii a motivaci ke změně našich životních priorit? V tomto článku vám koučka  Zuzana Novotná představí několik z nich, které vám pomohou při rozhodování.

1. Udělej si prostor pro sebe

Nejdůležitějším krokem, jak začít měnit své priority, je vytvořit si čas pro sebe. Není možné přehodnotit své hodnoty, když je člověk neustále zaneprázdněný. Zkus si vyhradit chvíli klidu, ideálně  každý den, kde se nebudeš ničím a nikým rušit. Může to být ranní meditace, procházka v přírodě nebo chvilka u šálku čaje. Tento čas ti umožní zpomalit, zamyslet se nad tím, co ti ve tvém životě chybí, a začít hledat odpovědi.

2. Prozkoumej své hodnoty

Když mluvíme o změně priorit, první otázkou je: Jaké jsou moje hodnoty? Nebo jinak… Zeptej se sám/a sebe: Co je pro mě opravdu důležité? Zkus se zamyslet nad tím, co tě naplňuje a co tě motivuje. Možná zjistíš, že tvoje stávající priority, jako je práce nebo materiální úspěch, tě už tolik nenaplňují.

Zjisti, co tě skutečně baví – může to být rodina, osobní růst, zdraví, kreativita nebo pomoc druhým. Dopřej si čas, zrovna u tohoto tématu není žádoucí mít seznam hotový do pár minut. Nech k sobě informace přicházet průběžně. Vodítkem můžou být i tvé pocity – jak se u dané hodnoty (činnosti) cítíš? Máš úsměv, nebo spíš stres?

3. Stanov si konkrétní cíle

Změna priorit se neodehrává přes noc. Pokud si chceš přehodnotit, co je pro tebe v životě důležité, potřebuješ konkrétní plán. Místo toho, abys měl/a pouze abstraktní představy, stanov si konkrétní cíle, které ti pomohou přeorientovat tvůj život. Například pokud zjistíš, že tvou prioritou je více času trávit s rodinou, můžeš si nastavit cíl, že si každý týden dopřejete společný výlet, i kdyby měl být jen pěšky po okolí. Tímto způsobem přecházíš od teorie k praxi.

4. Změna priorit je proces

Změna priorit je proces, který vyžaduje čas. Začni malými kroky a postupně se posouvej vpřed. Pokud chceš například změnit svůj pracovní režim, můžeš začít tím, že si na každý den stanovíš „čas pro sebe“, kdy se nebudeš věnovat práci.

Tak, jako si plánuješ schůzky, naplánuj si i volný čas v diáři. Ten můžeš věnovat např. kurzu, čtení, cvičení… Je to „jen“ poznámka ve tvém time managementu. Zároveň je to změna, která se postupně stane tvým novým režimem = splníš svou prioritu.

5. Věnuj pozornost své mentální a fyzické pohodě

Když přehodnocuješ své priority, nezapomeň na důležitost psychického a fyzického zdraví. Pokud se cítíš unavený, vyčerpaný nebo stresovaný, je o dost těžší soustředit se na změnu. Dbej na dostatečný spánek, vyváženou stravu, pravidelný pohyb a nezapomínej ani na relaxaci.

Tvé tělo i mysl potřebují být v kondici, aby změny, které provádíš, byly trvalé a přínosné. Této oblasti se věnuje oblast wellness, well-being a work-life balance. Případně jsme ti v týmu koučů k dispozici, máme odborníky i z této oblasti.

6. Obklop se podporou

Cesta ke změně může být někdy složitější, a tak je důležité mít kolem sebe lidi, kteří tě podporují a věří ti. Ať už jsou to přátelé, rodina nebo profesionální kouč. Mít oporu ti může dodat sílu, když začneš pochybovat.

Sdílení tvých cílů s někým, kdo tě motivuje, nebo jen vyslechne, může pomoci udržet energii na správné cestě. Opora není ostuda, to si pamatuj. A stejně tak, jak někdo pomůže tobě, můžeš i ty pomoci druhému.

7. Buď trpělivý

Změna je proces, který si žádá čas a trpělivost. Nepodléhej tlaku, abys viděl/a okamžité výsledky. Buď trpělivý/á a uvědom si každý malý pokrok, který uděláš. Každý krok směrem ke změně je malé vítězství a ukazuje ti, že jsi na správné cestě. Ne nadarmo se říká: trpělivost růže přináší.

8. Uč se z neúspěchů

Nebudeme ti to malovat „na růžovo“. Víme, že ne každá změna je hladká a bez problémů. Je normální narazit na překážky.

Důležité je se z těchto zkušeností poučit a pokračovat. Překážka je od toho, aby se překonala, ne aby tě zastavila nebo dokonce vrátila. Každý neúspěch je příležitostí k růstu a zlepšení. Tečka. Nenech se odradit, když něco nevyjde podle plánu.

Závěr 

Změna priorit není většinou snadná, ale je to klíčový krok k tomu, abychom žili život, který nás opravdu naplňuje. Když se zaměříme na to, co je pro nás nejdůležitější, a začneme se řídit vlastními hodnotami, můžeme dosáhnout osobní spokojenosti.

Každý krok se počítá, nezapomínejte na to🙂

Zuzana Novotná a tým KOUČ NA DRÁTĚ

Cítíš, že potřebuješ změnu?

Vyzkoušej si online až 5 koučů za 500 Kč nebo nejprve zjisti co tě brzdí.

Nabízíme bezpečný prostor, kde si můžeš vyzkoušet 5 profesionálních koučů, každého na 30 minut. Vyzkoušení koučů je naprosto nezávazné a na konci se rozhodnoš, co dál. Pokud si nejsi jistý, udělej si nejdříve test, díky kterému si uvědomíš své „brzdy“.