Dobrá bábovka? Mňam. K té se dostanu, trpělivost. Začněme radši otázkou:

Co vlastně můžete řešit s koučem?

Krátká odpověď: Kde co.

Dlouhá odpověď: To záleží na

1) vás,

Přijít za koučem můžete rozhodně s čímkoliv. Fakt. Úplně.

Nejste si jistí, zda je vaše téma vhodné pro koučování? Není nic snazšího než se zeptat kouče, a důvěřovat jeho úsudku a rozhodnutí. Při vší úctě, má toho patrně nakoučováno víc než vy, a to jak v roli kouče, tak v roli koučovaného.

Ano, vy jste odborník na své téma, na svůj život. 

Na vás je rozhodnutí, jestli vám právě TOHLE téma stojí za to jít do akce a zkoušet s ním něco dělat. Už tím, že oslovíte kouče (třeba prostřednictvím Kouče na drátě), jdete do akce a věnujete pozornost řešení svého tématu.

Víte, jak to je… kam dáváte pozornost, tam to roste.

ALE. Kouč je odborník na koučování jako metodu.

Na vás tedy je, abyste přinesli své téma. Pak je odpovědností kouče, aby se vás doptal, na co potřebuje, a vyhodnotil, zda je pro vás a vaše téma koučování vhodné, nebo není.

Tedy ještě jednou: Odpovědnost za vnesení tématu a první krok (odlovení* kouče) je vaše. Odpovědnost za rozhodnutí, jestli vám kouč umí pomoct, je na koučovi.

*Původně jsem chtěla napsat oSlovení kouče, ale v tomto případě, řekla bych, mi Word udělal výbornou službu😊 Přeju příjemný lov.

2) konkrétním koučovi.

Způsobů koučování je tolik, kolik je na světě koučů.

Jasně, koučování rozhodně JE certifikovaná metoda, která, pokud je kouč odborník, splňuje základní strukturu a pravidla koučování. O některých se můžete dočíst v dalších článcích tady na blogu, třeba „Jak poznat NEkouče“.

ALE. Na tyto společné základy každý kouč staví sám sebe.

Svoje specifické know how, svoje zkušenosti, a hlavně, hlavně svoji energii a schopnost nacítit se na vás a vaše téma konkrétně. Tahle „příchuť kouče“ je fakt důležitá a myslím, že je to jeden z důvodů, proč vznikl Kouč na drátě.

Tady se konečně dostáváme k té bábovce. Už na ni máte chuť?

Je to jako když pečete bábovku, nebo prostě nějakou buchtu. Ve všech je mouka, cukr, vajíčko a mlíko (a špetka soli), ale finální výsledek se liší podle toho, jestli do toho přidáte kakao, ořechy, vanilku nebo co já vím co. (Péct bábovky totiž, na rozdíl od koučování, neumím.)

Jak poznat, která bábovka z nabídky vám bude chutnat nejlépe? Odpověď je zřejmá – vyzkoušejte 5 kousků a porovnejte, co vám sedí😊

Když už jsem použila tuhle bábovkovou asociaci – co byste si asi tak pomysleli, kdybyste na oficiální ochutnávce bábovek (na kterou ještě navíc zaplatíte vstupné!) kousli do jedné spálené, nebo nedobře nakynuté, nebo nějaké, kde by autor zaměnil cukr za sůl?

Ambice Kouče na drátě je i to, že se ve výběru svých 5 koučů nemusíte bát totálního fiaska, které se nebude dát spolknout. Možná, že prostě preferujete jemnou vanilkovou před hutnou čokoládovou, ale ani po jedné z nich vám nebude špatně.

Protože kdyby bylo, nikdo už by na takovou ochutnávku nepřišel. A to my z Kouče na drátě určitě nechceme.

Hm. Jdu si dát kus bábovky (já mám nejradši takovou tu dvoubarevnou, mramorovanou), a pak se vrátím k původní otázce.

Co vlastně můžete řešit s koučem?

Jak po přečtení předchozích odstavců jistě chápete, můžu vám prozradit v podstatě pouze svůj recept.**

Za mnou jako za somatickou koučkou chodí nejčastěji ženy, které jsou zaseknuté v různých životních fázích a neví, kudy dál.

Jejich zakázka vypadá asi takhle:

„Lindo, já nevím, jestli jsem tu dobře. Já si nemám na co stěžovat. Mám se vlastně dobře. Práci nějakou mám… rodinu nějakou mám… chodím cvičit a snažím se jíst zdravě… – cokoli dalšího, co je teď cool a in a je to považováno za nezbytnou ingredienci „dobrého“ života -… jenže… TO JE JAKO VŠECHNO?“

Nebo: „Víš, Lindo, něco je špatně. Ale já pořádně nevím, co to je. Nějak nemám v životě radost… ale dřív to tak nebylo. Kam zmizela?“

Nebo: „Všechno je v kelu, už vím, že to chci zlepšit, ale nevím, kudy do toho. Vůbec nevím, kde a jak začít.“

Taky s klientkami ráda řeším „velká“ životní dilemata (mám na to tajnou přísadu).

Třeba: „Lindo, potřebuju rozhodnout, jestli odejít z práce. Něco mě táhne pryč, ale má to tam svoje výhody… možná se trochu bojím… už jsem o tom přemýšlela horem dolem, a nemůžu přijít na to, podle čeho to rozseknout…“

Nebo: „Mám se přestěhovat za partnerem do zahraničí? Nedovedu si to představit… ale nedovedu si ani představit neodstěhovat se!“

**Všechny tyto příklady jsou příklady reálných klientek, kterým jsem za svou poměrně nedlouhou somaticky-koučovací kariéru s láskou pomohla.

Takže… ochutnávka bábovek leží před vámi. Klikněte na „Chci vyzkoušet kouče“ a nechte si chutnat😊

Linda Horčičková, somatická koučka