Skupinový koučink jako cesta z chaosu k rovnováze?

10 otázek na skupinový koučink a organizaci času

Skupinový koučink jako nástroj na organizaci času? Jak to funguje? Co si představit pod pojmem „lepší time managment“? A proč je důležité propojit práci s časem s osobním rozvojem a uvědoměním vlastního potenciálu?

Na nejen to nám odpověděla Jana Čejpová, která společně s naší platformou pořádá online skupinový koučink  s názvem „Jak pracuji se svým časem“.

Čas je totiž jedna z nejcennějších komodit, kterou máme – a přesto s ním mnozí z nás bojují. Každý z nás má jiný životní rytmus, jiné talenty a jiný způsob práce. Přesto se často snažíme to své „já“ vtěsnat do univerzálních rad, které nám nesedí…

Co kdyby tedy existovala strategie řízení času, která by byla přímo pro vás – v souladu s vašimi hodnotami, potřebami a přirozeným nastavením?

Skupinový koučink, i individuální koučink, mají leccos společného. Jde o hledání vlastního přístupu, sdílení zkušeností a inspirací. Pokud cítíte, že váš čas není pod kontrolou, nebo se chcete lépe propojit se svým potenciálem a uvědomit si, co vám opravdu funguje, čtěte dál!

Skupinový koučink: Jak řídit svůj čas efektivněji a rozvíjet svůj potenciál?

1. Jano, proč nestačí jen „lepší time management“?

Zvláštní otázka (smích). Co si pod tím představit? Třeba i stačí „jen lepší time-management“. Každý to máme jinak a říkejme tomu jak chceme. Práce s časem, time management, plánování a podobně. Time management je takové možná trochu profláklé slovo a často se objevující především ve firemním prostředí, ale s časem zkrátka pracuje nějak každý, ať už více nebo méně vědomě (úsměv).

Když si představíme čas, jak je tu pojímán, tak máme 24 hodin během dne, které nějak chceme využít, abychom v rámci toho skloubili práci, rodinu, koníčky, jídlo, spánek a další činnosti. Je to téma, které se různě dotýká každého z nás a je fajn o něm přemýšlet komplexněji a zeptat se sám/sama sebe:

  • Jak to vlastně s tím časem mám?
  • Jak moc potřebuji s časem lépe pracovat?
  • Jak lepší práce s časem přispěje k mému spokojenějšímu životu?

Přeci jen čas je nějaká veličina a máme ho na tom světě omezeně. A co si většina lidí přeje? Právě být v životě spokojený. A to pro kohokoliv znamená něco jiného, ale pořád to s tím časem nějak souvisí a tím pádem je fajn se občas nad tímto tématem pozastavit a třeba si jen odpovědět na zmíněné otázky.

2. Ano, výraz „lepší time management“ mě také překvapil a neodolala jsem se tě na to nezeptat (smích).

Většina lidí se snaží řídit svůj čas efektivněji, ale přesto se cítí pod tlakem. Čím to podle tebe je?

Faktorů může být plno a každý to opět má jinak. Trochu mi v tvé otázce „brnklo“, že se snaží. Někdy se až moc snažíme a uniká nám to podstatné. Co když pořád jen někam spěcháme a nejsme schopni se prostě jenom na chvíli opravdu zastavit. A když říkám zastavit, tak tím míním opravdu se zastavit.

Dát si tam ten čas pro sebe a třeba si najít chvilku volného prostoru, kde si sednu a jen třeba vnímám svůj dech a to, co se děje v mém těle. Nebo když se nedokážu zastavit, tak třeba během procházky opravdu zpomalit a dívat se na to, co se okolo mě děje a co se děje ve mě. I člověku, který opravdu nemá tolik prostoru, může v začátku stačit „si dát pár nádechů a výdechů“ před tou činností, která je před námi a třeba z ní máme i obavy. Už to dělá divy! A postupně si toho času pro sebe dávat více a začít s tím nějak pracovat.

Někdy se můžeme cítit jako křeček v kolečku, jsme pod tlakem a občas se to stane i mě… Základem je si uvědomit to, že jsem pod tlakem a to, jak moc mě to ovlivňuje. Pak to začít prozkoumávat a pomalými krůčky hledat možnosti, jak si to zpříjemnit a co udělat pro to, abych pořád nebyl/a pod tím tlakem.

3. Proč je důležité propojit práci s časem s osobním rozvojem a uvědoměním vlastního potenciálu?

Času máme na tom světě omezeně, a je fajn ho využít v souladu s tím, co opravdu chceme:

  • Co mě činí spokojeným/spokejenou?
  • Co mě naplňuje?
  • Co chci v životě dokázat?
  • Co tu chci po sobě zanechat pro další generace?

Je dobré někde začít a začít si odpovídat na tyto a další podobné otevřené otázky. Je to cesta a každý ji máme různě klikatou a kráčíme po ní různě rychle. Není to hned, jako lusknutím prstu a může se nám to v průběhu života měnit. Podle toho, co se právě děje. Vnímám jako důležité to, že neustále poznáváme a nahlížíme na to, co nám činí a nečiní radost a kam chceme směřova. Pak podle toho také začínáme konat. Věnovat si čas, hlavně sám sobě se opravdu vyplácí. 

4. Jak do toho vstupují naše talenty a přirozené schopnosti?

Každý jsme jiný a práce s časem pro nás znamená něco jiného. Někdo je více strukturovaný a potřebuje si čas opravdu dobře plánovat pomocí různých aplikací, tabulek a kalendářů. Někdo naopak potřebuje více „plynutí“ nebo volnosti. Pro někoho takového pak třeba práce s čase může znamenat to, že se ráno vzbudí a dá si chvilku na to se naladit na své srdce a nacítit se na to, co v daný den chce dělat a co potřebuje.

Souvisí to trochu i s tou předchozí otázkou. Osobnostní rozvoj nám může pomáhat uvědomovat si tyto naše talenty a přirozené schopnosti, ale může nám i pomáhat odkrývat tzv. úzká místa a výzvy. Je dobré vědět, jak to mám a začít s tím pracovat. Existuje mnoho různých přístupů a nástrojů, jak s časem můžeme pracovat, a ne každému bude vyhovovat to stejné. Takžee objevujte své talenty a hledejte, co konkrétně vám samotným vyhovuje a co přirozeně umíte. Totéž platí pro vaše rezervy.

Učme se s našimi dary a talenty pracovat a využívat je pro náš prospěch, během skupinového i individuálního koučinku! To platí i pro téma „organizace času“.

Skupinový koučink jako cesta za spokojenějším životem?

Skupinový koučink: Jak najít svůj vlastní rytmus a jak to probíhá?

5. Máme velkou radost z toho, že jsme pustili eventy s kouči NA DRÁTĚ. Prvním z nich je právě skupinový koučink s Janou, a další se uskteční 17. 04. 2025.

Jano, další otázka se vyloženě nabízí (úsměv). Jak vlastně tedy probíhá takový skupinový koučink?

Přihlásíte se na vypsané téma a termín. Sejde se skupina lidí, která se předem ani nijak nemusí znát. I tak vždy pro Vás vytvořím bezpečný prostor, abyste se uvolnili a mohli si dopřát prostor pro sebe a své myšlenky a pocity, které v daném tématu máte.

Během koučinku pokládám otevtené koučovací otázky, které s daným tématem souvisí a ještě více prohloubí Vaše uvědomění. Pokládám je všem najednou a každý si odpovědi zapisuje sám pro sebe. Pak ale následuje i prostor pro sdílení toho, na co jste přišli ve větší skupině nebo i menších skupinkách po 2 až 3 lidech, kde si o Vašich objevech můžete ještě více do hloubky popovídat a vzájemně se inspirovat. Ten prvek inspirace od druhých bývá ve skupinovém koučinku právě velmi obohacující (úsměv).

Důležité však je, že vždy dodržujeme to, že druhého nehodnotíme a nevstupujeme mu do jeho povídání. Pořád jde o koučink, takže i v tomto formátu je na začátku nějaký cíl, který si však každý stanoví pro sebe a má ho během koučinku na mysli. Po prozkoumávací a tvořící části si i každý stanoví nějaký krok, který v jeho zvoleném období učiní a ke konci si samozřejmě i zhodnotíme, jak byl naplněný stanovený cíl. Skupinový koučink tedy není přímo workshop. Má jako jistý formát svá specifika, které jsem alespoň trochu popsala.

V každém případě Vy proces jako takový nemusíte řešit, protože ten má na mysli kouč. Vy se můžete klidně plně položit do svých myšlenek nad daným tématem a užít si tento čas pro sebe – prostě nalézt svou vlastní strategii. O to jde většinou jde především. Dopřát si čas na prozkoumávání daného tématu, a toho jak já to s ním mám. Většina lidí oceňuje právě to, že si dali čas pro sebe, kdy je někdo provázel a oni se v klidu mohli ponořit do tématu tak, jak zrovna v danou chvíli potřebovali.

6. Jaké hlavní benefity přináší skupinový koučink, resp. sdílení zkušeností s ostatními?

Můžete získat nový neotřelý pohled na dané téma a to, jak to mají jiní. Právě díky sdílení ostatních můžete třeba zahlédnout i něco, co jste předtím sami neviděli, a může Vás to podpořit na cestě za spokojenějším životem.

7. Jak začít objevovat svůj přirozený rytmus práce a odpočinku?

Dost bylo zmíněno už v předchozích odpovědích. Přijde mi klíčové se umět zastavit v rozjetém „kolečku“ a dát si ten prostor sám pro sebe, byť třeba začít jen s tím, že se několikrát během dne vědomě nadechnu a vydechnu a budu vnímat to, co se ve mě děje. Začít vnímat, jak to já mám a co mi vyhovuje a nevyhovuje.

Začít si klást otázky a získávat na ně odpovědi. A to buď sám nebo třeba s podporou kouče. Ode mě „instantní návod“ nedostanete, protože opravdu každý potřebuje trochu něco jiného, což úzce souvisí s tím, co bylo řečeno v předchozích odpovědích. Vnímám jako důležité si zkrátka začít všímat sám/a sebe, a to, co se o sobě naučím, zapojovat do hry.

8. Komu bys tento koučink doporučila?

Komukoliv, kdo se chce něco více dozvědět sám o sobě a tomu, jak pracuje se svým časem. Už jen to, že si dopřejeme hodinu a půl čas pro sebe samotné, kdy nás někdo laskavě a v bezpečném prostoru provází a my se můžeme plně ponořit do sebe a svých myšlenek a pocitů, je velmi cenný a přínosný.

A k tomu se navíc můžeme obohatit a získat zajímavý pohled od ostatních, který bychom jinak třeba ani nezískali. 

9. Co si mají účastníci připravit, aby z koučinku vytěžili maximum?

Není třeba se nějak speciálně připravovat. Jediné, co vřele doporučuji, je si pro koučink najít klidné místo, kde Vás opravdu nikdo nebude rušit a budete moci být plně přítomni.

10. Co si mohou odnést do každodenního života? Případně můžeš sdílet nějaký svůj vlastní tip…

Můžete si pro sebe odnést nějaké uvědomění, ale také vlastní prožitek, na což můžete krásně navázat. Používala jsem dost slovo uvědomění. To je nějaký první krok, ale ne vždy jde všechno vyřešit hlavou. Něco si uvědomit na úrovni mysli je cenné, ale ještě více cennější je také vnímat, co cítím a co právě teď prožívám ve svém těle. Rozumem zkrátka vše neurveme (úsměv). Každopádně ať už to máte jakkoliv, tak to, že se nad daným tématem pozastavím a zaměřím na něj svoji pozornost a začnu s ním pracovat, je tím prvním krokem.

Je to objevná cesta osobního rozvoje, která neustále pokračuje. Někdy je skvělé nebýt na to sám a dopřát si podporu druhého, třeba právě kouče. Otázky si můžeme samozřejmě pokládat sami, ale když využijete kouče, nemáte roztříštěnou pozornost a můžete se ještě více ponořit sami do sebe. Přijít na daleko více a třeba i zhmotnit výsledky v kratším časovém horizontu. A zase se nám tam vkradl ten čas😉 Je to zkrátka drahocenná veličina, se kterou každý nějak neustále nakládáme…

Jano, velmi ti děkuji za inspirativní rozhovor a za to, že společně s námi tvoříš pohled na koučink. A pokud vás téma efektivního řízení času zajímá a chcete získat nové nástroje pro zlepšení svého osobního i pracovního života, přihlaste se na skupinový koučink nebo vyzkoušejte individuální koučink s Janou. Seznamte se s Janou, koučkou na celý život🙂

Natálie

tým KOUČ NA DRÁTĚ

Cítíš, že potřebuješ změnu?

Vyzkoušej si online až 5 koučů za 500 Kč nebo nejprve zjisti co tě brzdí.

Nabízíme bezpečný prostor, kde si můžeš vyzkoušet 5 profesionálních koučů, každého na 30 minut. Vyzkoušení koučů je naprosto nezávazné a na konci se rozhodnoš, co dál. Pokud si nejsi jistý, udělej si nejdříve test, díky kterému si uvědomíš své „brzdy“.