Aaach jo, zase mraky nudných e-mailů. Hmmm…, raději si dám kafe. Anebo mrknu na Facebook? Říkáte si prokrastinace jak vyšitá? Může být, ale také nemusí!

Prokrastinace není jakékoli odkládání úkolů

Někdy může mít jejich odložení či nevykonání i dobrý důvod. Neříkejte, že jste ještě nikdy nic neodsunuli na neurčito. Časem na to všichni zapomněli anebo to přestalo být aktuální. Máme pro to v češtině jedno hezké slovíčko –  „vyhnít“. Poctivě se přiznám, že takto dopadne zhruba 10 % úkolů v mém kalendáři.

Pokud se vám do něčeho prostě jenom nechce, může to být obyčejná lenost. Abychom ale mohli mluvit o prokrastinaci, musí se sejít více faktorů. Je to stav, kdy se nemůžete přinutit k tomu, abyste s úkolem začali, či ho dokončili, přestože tušíte průšvih. A přitom sami nevíte, PROČ se nemůžete pohnout z místa. Raději se věnujete hloupostem, uklízení či dokonce horečně pracujete na něčem jiném, abyste ulevili svému svědomí.

Hlavní překážkou jsou nevědomé pocity, kterým „prokrastinátor“ neumí čelit

Můžete mít třeba panickou hrůzu ze selhání, případně se chcete vyhnout nudě, zodpovědnosti či veřejné kritice, které si v představách spojujete s vyhotovením úkolu. Například se děsíte toho, že se ztrapníte při prezentaci na vaší první mezinárodní konferenci, a tak místo toho, abyste se na ni s předstihem připravili, věnujete se raději něčemu úplně jinému.

Jedná se o rafinovaný mechanismus vlastní mysli, při němž nevědomě ohlupujeme sami sebe. Výčitky nebo vztek na sebe sama ale nepomáhají. Naštěstí existují mnohem efektivnější řešení!

Co tedy s tím?

  • Těsně před tím, než se začnete věnovat něčemu jinému, než byste měli, na minutu se zastavte. Během této chvilky prozkoumejte svoje pocity. Co vnímáte? Nudu, odpor, úzkost?
  • Když se dáte do odkládaného úkolu, jak se tyto pocity mění? Odkud se bere jejich moc bránit vám v práci?
  • Představte si, že jste s úkolem hotovi. Udělejte si malou vizualizaci toho, co bude následovat. Máte z něčeho obavy? Když se váš úkol nepovede na 100 %, co nejhoršího se může stát? A i kdyby to nastalo, bude to opravdu tak hrozné? Všechno má nějaké řešení!
  • Požádejte o pomoc kouče, třeba právě z „Kouče na drátě“. Potom vás už slova jako „uzávěrka“, „finální termín“ či „deadline“ nikdy nebudou budit ze spaní!

František Lomský

certifikovaný kouč a lektor mindfulness