Být úspěšným lídrem a žít spokojený osobní a rodinný život není nonsens. Připadá vám, že nelze skloubit kariéru s rodinným životem? Nechcete se s tím smířit? Nemusíte! Pokud budete mít pracovní a osobní život v rovnováze, můžete být v práci úspěšnější a efektivnější.

Když stojíte na křižovatce buď — anebo

Nemusíte stát před rozhodnutím, zda si vybrat kariéru, nebo práci. Můžete mít obojí. Je důležité si uvědomitvědomit, že to tak chcete a jít si za tím.

Mnoho světově uznávaných lídrů přiznává, že mají téměř nulový osobní a rodinný život. Například podnikatel a filantrop Elon Musk jednou tweetoval, že za 40 hodin týdně nikdo svět nezměnil. Nicméně je třikrát rozvedený se dvěma manželkami a s poslední partnerkou se také rozešel. Myslíte si, že je v osobním životě spokojený?

Mnoho ambiciózních lidí má pocit, že se bez nich v práci neobejdou, že jsou nenahraditelní. Nicméně úspěšný lídr má tým, který:

  • umí pracovat samostatně
  • mu důvěřuje a on důvěřuje jemu
  • dostává prostor pro své myšlenky a dává prostor svému lídrovi

Rovnováha mezi pracovním, osobním a rodinným životem nemusí být nepolapitelným ideálem, nebo mýtem.

Mnoho vysoce postavených manažerů a manažerek se domnívá, že existuje pouze volba buď-nebo. Buď kariéra, nebo rodina. Mnoho lídrů ale přichází na to, že chce skloubit plnohodnotně práci i rodinu.

5 tipů k rodinné pohodě

Možná už jste v situaci, kdy vnímáte, že ve vašem životě práce převažuje. Pohoda jako by se víc a víc vzdalovala. Chcete to změnit, a to je právě čas uvědomění. V tomto okamžiku můžete mobilizovat síly a využít všechna ta školení úspěšného leadershipu, kterými jste prošli. To, co vás v práci dělá úspěšným lídrem, můžete zužitkovat i doma.

Nejprve se ale zastavte a sami se zamyslete nad podstatou toho, kde jste a kam chcete směřovat. Definujte si, jak chcete, aby vše fungovalo, a začněte komunikovat s rodinou.

  • Navrhněte svým blízkým, že si chcete promluvit.
  • Připravte rodinu na tento hovor.
  • Řekněte jim, co byste rádi změnili a jak si změnu představujete.
  • Požádejte je o jejich názor.
  • Naslouchejte!

Nezastírám, že to může být náročná cesta. Své rodině dokažte, že změny myslíte opravdu vážně. Začněte pomalými krůčky, změna nepřijde ze dne na den.

Vymezte si čas na rodinu. V této době vypněte telefon a počítač, nemyslete na práci. U rodinné večeře proberte, jak kdo strávil den, odvezte děti na kroužky a zajímejte se o to, co tam dělají. Udělejte si výlet, nebo krátkou procházku. Malé okamžiky, kdy rodina cítí, že jste její součástí. A vás tyto chvíle nabijí další energií do práce.

Neurověda tomu říká “čas kontaktů”. Dr. David Rock a Dr. Dan Siegel vytvořili tzv. Talíř zdravé mysli, který je namíchaný z poznatků o správných mentálních návycích. Okamžiky soustředění, kdy se úzce zaměřujeme na cíle, plnění úkolů a výzev, musíme vyvážit momenty relaxu, spánku, pohybu a stýkáním se s ostatními. Když jsou tyto ingredience v rovnováze, jste schopni pracovat naplno, být spokojeni sami se sebou a svým okolím.

Úspěšní lídři mají i svůj osobní život. Když umíte sestavit úspěšný tým, zvládnete nastavit i rovnováhu ve svém osobním, rodinném a pracovním životě.

Jste na manažerské pozici, rád(a) byste si ujasnil(a) své myšlenky a začal(a) pracovat na vaší větší spokojenosti? Neváhejte mě kontaktovat.

Eva Weberová

koučka ambiciózních lídrů